APPDİJİTAL - Yeni Nesil Dijital Ajans

APPDİJİTAL - Yeni Nesil Dijital Ajans

UI&UX nedir?

YENİ NESİL DİJİTAL BLOG

UI&UX nedir?

UI (User Interface) kullanıcı arayüzü, UX ise (User Experience) kullanıcı deneyimi anlamına gelmektedir.

UX, kullanıcının ilgili platformu, ürünü veya hizmeti kullanırken veya aratırken, tasarımı ve kolay kullanımı, kullanırken memnun kalma gibi daha geniş bir çerçevede değerlendirme deneyimini verir. UI ise bu deneyimin tasarım kısmını ifade etmektedir.

UI (User Interface) Nedir?
UI, bir yazılımın veya donanımın, kullanıcının erişebildiği bir arayüzdür. Kısacası web sitesi üzerinde gördüğümüz her detayın belirli bir düzen işleyişi ile tasarlanmasıdır. UI’nin sade ve bir o kadar da kullanışlı olması gerekmektedir.

UI Tasarımı; bir yazılımın veya donanımın kullanıcılar tarafından onaylanması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle hazırlanan verilerin UI tasarımı yapılmadan önce hedef kitle belirlenmeli, hedef kitlenin ihtiyaçlarını göz önünde bulunduracak bir tasarım ortaya koyulmalıdır.

UX (User Experience) Nedir?
Kullanıcı deneyimi arttırmak için hazırladığınız bir tasarım, ürün vb. çalışmayı kullanıcıların deneyimlemelerinden ibaret olan UX tasarımı, tasarlanacak arayüzün nasıl daha basit ve daha hızlı kullanılması gerektiği ile ilgilenmektedir. UX’in amacı; yapılacak olan işlemin nasıl daha basit, pratik ve kullanıcıya sorunsuz bir deneyim yaşatmaktır.

UI ve UX Arasındaki Farklar Nelerdir?
Tasarım açısından göze hitap eden ama kullanışlı olmayan pek çok şey sayabiliriz ya da tam tersi tasarımı hoş olmayan ama çok kullanışlı olan pek çok şey de sayabiliriz. Kısaca, UX amaçlarla ilgilenirken, UI görünüm ve işlevsellik ile ilgilenmektedir.

UX kullanıcının yaşadığı problemle ilgilenirken, UI somut unsurlarla ilgilenir.

UI’nin tasarım ilkesi görselliktir, UX’in ilkesi insandır.

APP
BLOG

Konya Yapay Zeka

Basit Güvenlik Hataları (Eski Dosyalar)

APP BLOG
CC
  • ANA SAYFA
  • MARKALAR
  • ÇÖZÜMLER
  • MÜŞTERİLER
  • İLETİŞİM